اساس ساختمانی همه سلولهای بدن را تشکیل می دهند .پروتئین در ساختمان هورمونها حمل درسیستم پلاسمای خون و ساختار آنزیمها بکار می رود . واحد ساختمانی آنها اسیدهای آمینه می باشند . و به دو شکل پروتئینهای کامل و پروتئینهای غیرکامل وجود دارند . اسیدهای آمینه به دو شکل ضروری و غیرضروری تقسیم می شوند و به تعداد ۲۰ عدد می باشند . ۹ عدد آن جزء ضروری بوده و بدن اسیدهای آمینه ضروری را نمی تواند بسازد . این نوع اسید آمینه از کیفیت مهمی دربدن برخوردار است ودرپروتئینهای کامل وجود دارند و آن باید در رژیم مصرفی ما وجود داشته باشند. اسیدهای آمینه غیر ضروری بوسیله متابولیسم کربوهیدراتها ساخته می شوند. آمینو اسیدها برای عملکرد سیستم مغزی (CNS) بسیار مناسب است.

بدن حدود gr300 پروتئین خود را در چرخه دوباره آنزیمها وپروتئینهای دیگر بدن سنتز می کند.سنتز پروتئین ،علاوه در بافتها، بیشتر درکبد وعضلات انجام می شود و پروتئین مصرفی ما را از غذا بطور متوسط حدود ۷۰گرم است.

پروتئینها طبق میزان بازده مصرفی PER)) کامل بودن آنها مورد سنجش قرار می گیرد.

بهترین سنجش عمومی پروتئنها ارزش بیولوژیکی(BV) می باشد و پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا خوب جذب می شود. تخم مرغ از ارزش بیولوژیکی ۱۰۰ و پروتئین Whey از ارزش بیولوژیکی نزدیک به ۱۰۰ولوبیا از ارزش بیولوژیکی ۴۹ برخوردار هستند.

گوارش پروتئین درمعده شروع می شود وهضم نهایی در روده کوچک صورت می گیرد (بوسیله کبد یا جگر) متا بولیزه می شود وبرای ساخت بافتها مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتئین نه تنها در ساختمان بافت سلولها به کار می رود وهمچنین به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد حدود ۹۵درصد پروتئین  منابع حیوانی و۸۰درصد پروتئین منابع گیاهی جذب بدن می شود.

گرسنگی ها باعث می شوند که پروتئین بدن به عنوان منا بع انرژی شکسته شود ومصرف گردد وپروتئین بافتها- ارگانها وعضلات ، مورد استفاده انرژی قرار گیرند.مصرف پروتئین اضافی در بدن صرف باز سوزی بافتها یا رشد نمی گردد بلکه به عنوان منابع انرژی تبدیل به چربی شده در بافتهای چربی بدن ذخیره می شود.

Post Author: سایت تغذیه و رژیم درمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

( probiotics) پرو بيوتيك ها

 پروبيوتيك ها به باكتري هاي مطلوب روده اي هستند كه

انواع گروه های غذايی

انتخاب و اجراي يك رژيم غذايي خوب براي سلامتي بسيار

مواد معدني

مواد معدنی در مغایرت با ویتامینها از جنس مواد غیر