۵% کاهش وزن بدن دارای اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است نتایجی از مداخلات تغذیه ای باشد. سنجش درصد کاهش وزن چنین حساب می شود :

۱۰۰ . وزن معمول / وزن فعلی – وزن معمول و همیشگی = درصد کاهش وزن

    اگر در یک ماه ۵ درصد وزن کاهش یابد این کاهش قابل توجه و اگر ۵درصد بیشتر در یک ماه وزن کاهش یابد کاهش وزن فرد شدیدتر بوده و در هر دو حالت (کاهش وزن) باید مورد توجه تغذیه ای و درمانی قرار گیرد.

   اگردریک دوره سه ماهه ۵/۷ درصد وزن کاهش یابد قابل توجه بوده وبیشتر از ۵/۷ درصد کاهش وزن شدید است وباید مورد بررسی وپیگیری قرارگیرد.

    اگر در یک دوره ۶ ماهه ۱۰ درصد وزن کاهش یابد این کاهش نیز قابل توجه بوده و بیشتر از ۱۰ درصد در این مدت بمنزله کاهش وزن شدید است.

کاهش وزن به دو صورت عمدی و غیر عمدی ممکن است رخ دهد.

کاهش وزن غیر عمدی (IWL) وضعیت مشترکی که اغلب در مراقبتهای پزشکی طولانی مدت اتفاق می افتد- کاهش وزن غیر عمدی اغلب در ارتباط با کاتابولیسم و تحلیل توده  عضلانی بدن همراه است. اغلب کاهش وزن با بیماری- آسیب- ضربه- جراحی و با نتایجی از وضعیت سلامتی فرد می باشد.و با کاهش وزن ممکن است نتایجی از ادرار آوری دارو های که برای درمان ادم بکارمی رود باشد و یا دلیل عمدی امتناع از غذا خوردن، بی اشتهایی عصبی و رژیم کاهش وزن و همه اینها باید در کاهش وزن مورد توجه قرار گیرد. BMIکمتر از ۱۸نشان دهنده کاهش وزن در فرد می باشد.

کاهش وزن غیر عمدی همیشه هشدار دهنده بیماری، در نهایت مرگ و میر می باشد.

۵۰ درصد کاهش وزن غیر عمدی همیشه در مراقبتهای پزشکی طولانی مدت اتفاق می افتد

Post Author: سایت تغذیه و رژیم درمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

( probiotics) پرو بيوتيك ها

 پروبيوتيك ها به باكتري هاي مطلوب روده اي هستند كه

انواع گروه های غذايی

انتخاب و اجراي يك رژيم غذايي خوب براي سلامتي بسيار

مواد معدني

مواد معدنی در مغایرت با ویتامینها از جنس مواد غیر